НОТАТКИ ДЛЯ БАТЬКІВ
Учені довели, що якщо діти й підлітки вживають тютюн і алкоголь, то збільшується ймовірність того, що надалі вони спробують наркотики.
Між передчасним початком статевого життя, зґвалтуваннями, небажаними вагітностями, венеричними хворобами підлітків і вживанням алкоголю існує взаємозв’язок. Питущі підлітки частіше потрапляють у вищеперераховані ситуації.
Дослідження показали, що різні відхилення в поведінці підлітків рідко трапляються в ізольованому вигляді. Як правило, уживання тютюну, алкоголю, наркотиків супроводжується брехнею, дрібним злодійством і хуліганством, прогулами занять і поганою успішністю в школі.
Уживання тютюну й алкоголю – складне, суперечливе явище сучасної масової культури. З одного боку, вживання цих речовин не заборонене, а іноді навіть заохочується рекламою в комерційних цілях. З іншого боку, вживання тютюну є встановленим чинником ризику виникнення серцево-судинних і онкологічних захворювань, а вживання алкоголю – ще й причина безлічі нещасних випадків і злочинів. Уживання тютюну й алкоголю дорослими людьми, напевне, їхня особиста справа, принаймні тоді, коли це не стосується оточуючих.
Уживання тютюну й алкоголю дітьми і підлітками неприпустиме! Продаж алкоголю дітям і підліткам заборонений законом!
Як домогтися, щоб дитина радилася з вами?
На хвилину замисліться над тим, як ви розмовляєте з сином або донькою. Чи часто критикуєте, щось нагадуєте, погрожуєте, читаєте лекції або мораль, допитуєте, висміюєте, чіпляєтеся й гарчите? Ніколи? Іноді? Ці поширені методи спілкування з дітьми навіть при благих намірах батьків призводять до втрати довірливих стосунків, ускладнюють і збіднюють спілкування. Уявіть собі, що ви читаєте повчальні лекції друзям або, насміхаючись, критикуєте їх. Навряд чи вони надовго залишаться вашими друзями. Якщо ви будете поводитися з дітьми як із кращими друзями, то ваші стосунки можуть покращитися.
Коли вам важко або у вас неприємності, чого ви хочете від оточуючих? Щоб вам дали спокій? Уважно вислухали й зрозуміли ваш стан? Діти будь-якого віку будуть ділитися з тими, хто вміє слухати.
Дитині, як і дорослому, властиве прагнення поділитися з кимось своїми проблемами. Якщо батьки не вміють слухати дитину, вона буде шукати іншого слухача, а для батьків буде втрачена чудова можливість установити більш тісний контакт із дитиною.
Як поводитися з дитиною, у якої виникли проблеми?
Багатьох із нас виховували у впевненості, що злість і роздратування треба стримувати, а страх або тривогу приховувати. Тому іноді батьки просто не знають, як реагувати на злість або роздратування дитини, і поводяться відповідно до однієї з наведених нижче ролей:
Командир
Накази, команди й погрози – це способи, якими командир утримує дитину під контролем. З його погляду, дитина повинна вміти стримуватися.
Мораліст
Такі батьки поводяться як проповідники. Те потрібно робити, а це не слід… Моралісти стурбовані в основному тим, щоб усе було пристойно.
Всезнайка
Батьки, що грають цю роль, читають лекції й роздають поради, звертаються до розуму, намагаючись показати, наскільки вони інтелектуально перевершують дитину.
Суддя
Ці батьки переконані у винності дитини ще «до суду». Їхня мета довести, що вони завжди праві, а діти завжди не праві.
Критикан
Як Суддя, Мораліст або Всезнайка, такий батько або мати хоче завжди бути правим. Його методи – це глузування, образливі прізвиська, сарказм і жарти, що принижують дитину.
Психолог
З найкращими намірами Психолог намагається все аналізувати, з’ясувати всі деталі, розкласти все «по поличках».
Розрадник
Батьки-розрадники прагнуть позбавитися від переживань за дитину і намагаються сприймати її проблеми легко. Нехитрі домовленості, претензії на те, що нічого особливого не відбулося (навіть якщо щось насправді відбулося), наполягання на тому, що, «щоб не сталося, не варто засмучуватися», – типові способи їхньої поведінки.
Батьки, навіть якщо вони й грають якусь із цих ролей, звичайно ж, не є зловмисниками. Вони роблять це з найкращих міркувань. Якщо ви впізнали свої вчинки в комусь із вище описаних героїв, намагайтеся змінитися, дотримуючись закономірностей і правил ефективного спілкування.
Ефективне спілкування
Ефективне спілкування передбачає наявність взаємної поваги. Взаємна повага, у свою чергу, означає, що і діти, і дорослі відверто й без страху критики або осуду можуть виражати свої переконання й почуття, знаючи, що вони будуть прийняті. Що означає прийняті? Прийняти – означає показати, що вам зрозумілі почуття дитини, навіть якщо ви й не поділяєте її переконань.
Людина, яка вміє уважно слухати, сконцентрована на тому, що їй говорять. Вона дивиться дитині в очі, нахилена до неї, часто повторює: «Я тебе слухаю уважно!» Іноді вона мовчить, іноді відповідає.
Правила ефективного спілкування
Правило 1. Слухаючи дитину, дайте їй зрозуміти й відчути, що ви розумієте її стан, почуття, пов’язані з тією подією, про яку вона вам розповідає. Для цього вислухайте дитину, а потім своїми словами повторіть те, що вона вам розповіла. Ви уб’єте відразу трьох зайців:
-
дитина переконається, що ви її чуєте;
-
дитина зможе почути сама себе ніби збоку і краще усвідомити свої почуття;
-
дитина переконається, що ви її зрозуміли правильно. Пригнічена або чимось засмучена людина зазвичай утрачає відчуття перспективи. Уважно слухаючи, ми допомагаємо дитині розібратися в питанні, «перетравити» проблему.
Правило 2. Слухаючи дитину, стежте за її мімікою й жестами, аналізуйте їх. Іноді діти запевняють нас, що в них усе гаразд, але тремтяче підборіддя або блискучі очі говорять зовсім про інше. Коли слова й міміка не збігаються, завжди віддавайте перевагу міміці, виразу обличчя, позі, жестам, тону голосу.
Правило 3. Підтримуйте й підбадьорюйте дитину без слів. Посміхніться, обійміть, підморгніть, поплескайте по плечу, кивайте головою, дивіться в очі, візьміть за руку.
Правило 4. Стежте за тим, яким тоном ви відповідаєте на питання дитини. Ваш тон «говорить» не менш ясно, ніж ваші слова. Він не повинен бути глузливим. У вас може не бути готових відповідей на всі питання.
Правило 5. Заохочуючи дитину, підтримуйте розмову, демонструйте вашу зацікавленість у тому, що вона вам розповідає. Наприклад, запитайте: «А що було далі?» або «Розкажи мені про це…»
Як підвищити самооцінку дитини і чому це важливо?
Неспеціалісту може здаватися дивним, що самооцінка людини прямо пов’язана з уживанням тютюну, алкоголю або навіть наркотиків. Однак дослідження показали, що люди, які зловживають цими речовинами, звичайно мають низьку самооцінку. Так і в дитини, що ставиться до самої себе добре, має позитивну, високу самооцінку, скоріше за все, вистачить самоповаги, щоб відмовитися від уживання алкоголю й наркотиків. Вона буде опиратися тиску оточуючих більш активно, ніж та, яка вважає себе «гіршою за інших». П’ять правил підвищення самооцінки дозволять вам підвищити її у вашого сина або доньки.
Правила підвищення самооцінки
Правило 1. Заохочуйте, хваліть дитину за старанність і зусилля так само, як за досягнення. Помічайте навіть найменші успіхи. Хваліть якнайчастіше. Давайте зрозуміти, що старання й наполегливість часто важливіші від результату.
Правило 2. Допомагайте дітям ставити реалістичні цілі. Якщо вони самі або їхні батьки очікують надто великих результатів, невдача може стати руйнівною для їхньої особистості. Ваша дитина повинна знати, що її особисті, нехай об’єктивно невеликі, порівняно з іншими, досягнення викличуть у вас таку ж гордість і таке ж захоплення, як найвищі досягнення й перемоги інших.
Правило 3. Виправляючи помилки, критикуйте вчинки й дії, а не саму дитину. Припустимо, ваша дитина полізла на високий паркан, утиканий цвяхами. Для того, щоб не зруйнувати позитивну самооцінку, можна сказати приблизно таке: «Лізти на такий паркан небезпечно. Ти міг упасти й розбитися. Не роби більше цього». Руйнівне для самооцінки висловлення звучить так: «Куди ти поліз? У тебе, що, голови на плечах немає?».
Правило 4. Давайте дитині відчути справжню відповідальність. Діти, в яких є обов’язки по дому, вважають себе значущими в родині, членами «команди». Виконання своїх обов’язків вони сприймають як досягнення.
Правило 5. Показуйте й говоріть дітям, що ви їх любите. Поцілунки, обійми, вислови «я тебе люблю!» сприяють тому, що дитина бачить себе в позитивному світлі, приймає себе. Діти ніколи не бувають надто дорослими, щоб їм не повторювати, що вони наймиліші й найдорожчі. Усупереч поширеній думці, неповні сім’ї так само можуть давати дитині основу для позитивної самооцінки, як і повні. Звичайно, за умови, що взаємини з дитиною міцні і ґрунтуються на любові.
Як родиниі цінності допомагають протистояти тиску?
Наші цінності – це те, у що ми віримо з дитинства. Стандарти поведінки, що закладалися родиною, здаються нам найбільш правильними й важливими. Навіть маленькі діти легко засвоюють, що правильно і що неправильно, і приймають рішення, засновані на сімейних цінностях. Тому сувора система цінностей може допомогти дітям відмовитися від паління і вживання алкоголю.
У кожній родині система цінностей своя. Не існує єдиних стандартів виховання, що попереджають уживання тютюну й алкоголю. Скоріше за все, ваша дитина буде спостерігати, як сімейні цінності впливають на вашу поведінку, і переймати ваші стандарти поведінки, установки й переконання.
Приклади родинних цінностей, що сприяють профілактиці вживання тютюну, алкоголю й наркотиків дітьми й підлітками:
-
наявність особистих переконань або релігійних уявлень,
що заперечують вживання алкоголю або наркотиків; -
визнання цінності своєї свободи, цінності прийняття власних рішень; при цьому прагнення бути «як усі», «наслідувати натовп» не є цінністю й стандартом поведінки;
-
повага до людського тіла й прагнення того, щоб бути
здоровим і красивим; дотримання здорового способу життя; -
переконання, що контролювати свою поведінку слід завжди.
Яких з перелічених вище або подібних цінностей ви додержуєтеся, не дуже й важливо. Головне, щоб у вашої дитини були здорові стандарти поведінки й цінності, які вона вважає правильними й важливими.
У випадку, коли на неї почнуть тиснути, пропонуючи або навіть змушуючи палити, пити алкоголь чи пробувати наркотики, сімейні цінності допоможуть зберегти контроль над своїми вчинками й залишитися здоровим.
Як поведінка батьків впливає на дитину?
Дослідження показали, що більшість людей уживають алкоголь або палять так само, як це робили їхні батьки. Виявлено також, що ймовірність паління підвищується в тих дітей, чиї батьки палять. Отже, одні дослідження вчених підтверджують інші. Цікаво, що саме по собі вживання алкоголю на очах дітей не справляє на них шкідливого впливу. Однак фахівці радять не пити при дітях багато. Демонстрація того, що ви можете, в залежності від ситуації, або зовсім не пити, або пити помірковано, являє хороший приклад, а ви самі слугуєте позитивною рольовою моделлю.
Однак кількість випитого вами алкоголю або випалених сигарет далеко не все у вашій поведінці, що помічає дитина. Діти також бачать, чому ви п’єте або палите, коли ви п’єте, чи п’єте, коли ви за кермом. Чи поєднуєте ви із вживанням алкоголю плавання в річці, керування автомобілем, роботу. Те, як ви ставитеся до пов’язаних із цим небезпек, не лишається непоміченим.
Іноді батьки, що не п’ють і не палять, роблять помилку, не обговорюючи проблему вживання тютюну або алкоголю з дітьми. Ці батьки повинні пам’ятати, що вони, на жаль, не є єдиними зразками і рольовими моделями для своїх дітей.
Одним із прикладів здорової поведінки й позитивної рольової моделі для дитини є батьки, що організовують свята, де алкоголь – не центр події. Поряд з алкогольними пропонуйте своїм гостям безалкогольні напої, ніколи не змушуйте кого-небудь пити, якщо він не хоче, переконайтеся в тому, що ваші напідпитку гості не перебуватимуть за кермом дорогою додому.
Особливо важкий тягар лягає на родини, в яких один із батьків хворіє на алкоголізм. Учинки хворого на алкоголізм батька (чи матері) і реакція на його хворобу здорової матері (чи батька) формують небезпечні для дітей у майбутньому моделі поведінки. Нижче наведено кілька правил, яких варто дотримуватися з метою полегшення становища дитини в такій родині:
-
Не намагайтеся приховати від дітей проблему захворювання чоловіка або дружини. Діти можуть справитися з ситуацією краще, якщо будуть твердо знати, що один із батьків хворий.
-
Переконайтеся в тому, що ваші діти розуміють: алкоголізм – це захворювання, як рак або діабет. Тоді вони можуть зненавидіти хворобу, але продовжувати любити хворого батька або матір.
-
Дізнайтеся більше інформації про алкоголізм самі, а потім передайте її дітям. Розуміння звільняє, хоча б частково, від страху перед захворюванням.
-
Відвідайте групу підтримки для родин алкоголіків, допоможіть своїм дітям знайти таку ж групу для дітей, батьки яких хворіють на алкоголізм.
-
Переконайтеся, що діти не відчувають, що вони є причиною хвороби в цілому або чергового запою зокрема.
-
Докладіть зусиль, щоб внести деяку стабільність і порядок у життя вашої родини. Здоровому розвитку дітей сприяють сталість і передбачуваність навколишнього середовища.
Що таке «навички протистояння тиску однолітків»?
Навички протистояння тиску однолітків – це такі вчинки або дії, які батьки можуть виховати у своїй дитині з метою відмови від уживання тютюну алкоголю й наркотиків. Для виховання протистояння
тиску використовуйте п’ять правил, наведених нижче.
Правило 1. Навчіть свою дитину цінувати індивідуальність у людях і в собі самій. У слушний для розмови момент попросіть дитину сказати, що робить вас особливою, ні на кого не схожою, унікальною людиною. Згадайте про людей, яких вона любить, і запитайте, що робить цих людей унікальними індивідуумами. Запитайте, що дитині подобається у своїй власній індивідуальності, додайте до її опису побільше її гарних рис, які вона сама не назве.
Правило 2. Обговоріть разом із дитиною поняття дружби. Попросіть її скласти опис справжнього друга: «друг – це…» і «друг – це не…». Поки вона працює, складіть свій опис друга. Поговоріть, порівнюючи, скільки однакових характеристик у ваших описах, і з’ясуйте, хто ж такий справжній друг.
Правило 3. Навчіть дитину говорити людям «ні». Більшість батьків учать своїх дітей бути ввічливими, поважати інших і бути слухняними. Це хороші риси в більшості ситуацій. Однак вони недостатні для того, щоб дитина могла постояти за себе. Дітям потрібна підтримка батьків, щоб сказати «ні» тиску сторонніх дорослих або однолітків. Поясніть дитині, що в деяких ситуаціях абсолютно необхідно наполягати на повазі до себе. Ці ситуації, насамперед, – пропозиція тютюну, алкоголю й наркотиків.
Правило 4. Ознайомтеся з фактичною інформацією про вживання алкоголю й наркотиків молоддю. Бувають ситуації, коли підлітки наполегливо пропонують одне одному вжити алкоголь, спробувати наркотики. Ви можете допомогти своїй дитині уникнути таких ситуацій увівши спеціальні правила. Наприклад, ваша дитина не піде гратися до своїх друзів, якщо вдома немає нікого з дорослих. Вона не буде ходити на дні народження, які проводяться без нагляду дорослих.
Правило 5. Використовуйте тиск однолітків на свою користь. Адже тиск однолітків може бути не тільки негативним, але й позитивним. Наприклад, діти й підлітки позитивно впливають одне на одного в хороших школах, дитячо-підліткових клубах за інтересами, секціях, молодіжних групах. Не так важливо, яку зі шкіл або секцій дитина вибере. Головне, щоб діти в ній підтримували здорові стандарти поведінки і позитивні цінності одне одного
Чи допомагають сімейні правила протистояти вживанню тютюну й алкоголю?
Сімейні правила надзвичайно важливі. Дослідження психологів показали, що діти у своєму житті хочуть упорядкованості й поводяться більш відповідально, коли дорослі накладають розумні обмеження на їхню свободу.
Обговоріть із дитиною заздалегідь, якої поведінки ви від неї чекаєте. Що їй потрібно робити і чого не слід робити в рамках очікуваної вами поведінки. Які логічні результати виконання або невиконання встановлених вами правил.
Переконайтеся, що дитина знає: немає і не може бути таких обставин, за яких вона повинна палити, вживати алкоголь або пробувати наркотики. Обговоріть серйозні наслідки порушення цього правила. Докладно обговорювані або навіть записані сімейні правила допоможуть дитині відмовитися від пропозиції спробувати алкоголь або наркотики і будуть сприяти розвитку відповідального ставлення до свого здоров’я і вчинків.
Сімейні правила допомагають дитині відносно легко сказати «ні» в ситуації тиску з боку однолітків. Наприклад, уявіть, що у відповідь на пропозицію групи однолітків запалити дитина говорить: «Ні, спасибі. Мої батьки минулого тижня сказали, що вони не куплять мені комп’ютер, якщо я буду палити».
Чи можна запобігти вживанню тютюну й алкоголю з нудьги або простої цікавості?
Певна річ, так! Конструктивною відповіддю на запитання буде організація здорової, творчої діяльності дитини. Можливі, як мінімум, два шляхи.
Перший. Підтримуйте участь дитини в гуртках, спортивних секціях; заохочуйте заняття музикою й хобі, не наполягаючи на тому, щоб вона обов’язково вигравала або домагалася видатних результатів. Неважливо, чим буде займатися дитина. Якщо в неї є здорові інтереси, то ймовірність паління, вживання алкоголю або наркотиків невелика.
Інший шлях, що сприяє здоровій, творчій діяльності дитини, – це шлях спільної діяльності. Опитування дітей показують, що вони люблять, коли батьки проводять із ними час, навіть якщо це пов’язано з виконанням роботи по дому.
Захистимо наших дітей від лиха
Батьки на те й батьки, щоб турбуватися про своїх дітей. Так було і так буде завжди. Тільки часи змінюються, а разом із ними й приводи для батьківських тривог. У наші дні батьки хвилюються, коли чують від знайомих страшні історії про підлітків-наркоманів і коли дивляться по телевізору передачі про наркотики. Поруч із нами живуть батьки, чиї діти потрапили в біду. Їхні відчайдушні й нерідко марні спроби врятувати свою дитину породжують почуття безсилля. Іноді вони говорять, що жодна лікувальна або профілактична програма не в змозі їм допомогти. Але не все так безнадійно, як здається.
Останні наукові дослідження дозволяють усім нам, батькам і фахівцям, зберігати певний оптимізм навіть у непростих умовах сучасного життя. Виявляється, кожна дитина володіє великими захисними ресурсами психологічного й фізичного здоров’я. Незважаючи ні на які несприятливі обставини, вона може стати повноцінною людиною й справжнім громадянином. Частина цих захисних ресурсів прямо пов’язана з вашою поведінкою як батьків. Що ж у вашій поведінці важливо для благополуччя дітей?
Нижче наведені практичні поради й ідеї, що довели свою ефективність у посиленні захисних ресурсів дитини. Прочитайте їх і намагайтеся їх дотримуватися, коли це можливо.
Підтримка дитини родиною
-
Частіше обіймайте, цілуйте дитину, хваліть її. Не думайте, що ваша дитина і так знає, що ви її любите.
-
Нехай ваша любов до дитини буде виражена словами, тоном голосу й поглядами, що відображають вашу любов. Це неправда, що з віком дітям усе менше подобається фізичні контакти з батьками (обійми, поцілунки). Але поважайте дистанцію, встановлювану дитиною.
-
Хоча б раз на тиждень один вечір робіть щось усією «родиною. Нехай усі члени сім’ї подумають і домовляться, що вони хотіли б зробити разом. Поділяйте інтереси дітей.
-
Якщо у вас двоє дітей, надайте кожному з них можливість індивідуально провести з вами якийсь час. Наприклад: десять хвилин після школи, півгодини перед сном тощо. Дайте їм зрозуміти, що вам теж хочеться побути з ними.
-
Поговоріть з дітьми про те, як зробити вашу квартиру більш комфортабельною й гостинною для них і їхніх друзів. Вживіть заходів для досягнення цього.
Батьки як приклад соціальних зв’язків
-
Щодня запитуйте в дитини: «Як справи?» Почніть із простих запитань: «Що було в школі?» Зробіть такі розмови звичкою.
-
Уважно слухайте дитину. Нехай для неї стане очевидним той факт, що ви цінуєте її думку, знання, поважаєте її почуття.
-
Нехай дитина самостійно робить те, що вона повинна робити. Одночасно, вона повинна відчувати, що ви можете прийти на допомогу. Негайно приходьте на допомогу, коли вона потрібна.
-
Деякі діти дуже рухливі: їм потрібно постійно бігати, їм важко спокійно сидіти. Не наполягайте на тому, щоб дитина цілком угамувалася й сіла до того, як ви почнете з нею розмовляти.
-
Переконайтеся, що коли ви вирішили поговорити з дитиною, для цього є придатне місце. Це може бути її кімната, кухня або будь-яке інше місце. Телевізор повинен бути вимкнений.
Спілкування з батьками
-
Будьте готові поговорити з дитиною тоді, коли їй це
необхідно. Регулярно запитуйте в дитини про те, що вона думає, в що вірить, у чому переконана. Приймайте як
факт і поважайте ту обставину, що ви згодні далеко
не з усім, у чому переконана ваша дитина. -
Ніколи не приклеюйте ярлики до переконань
дитини: дурниці, нісенітниця. Якщо хочете заперечити, скажіть краще: «Зараз ти в це віриш, але згодом, коли ти станеш доросліше…» -
Час від часу проводьте з дитиною цілий день разом. Підіть у зоопарк, у парк, на природу. За цей день ви переговорите про все на світі.
-
Не думайте, що вашій дитині байдужі події, що відбуваються у світі: голод, війни, тероризм. Дуже багато дітей важко переживають подібні події. Поговоріть із ними про те, що вони бачили й чули, і заспокойте їх.
-
Чим менше у вас заборонених тем для розмов із дитиною, тим більше вона з вами буде ділитися. Якщо ви чогось не знаєте й не можете відповісти на запитання дитини, допоможіть їй докопатися до істини. Єдине, про що вам не слід говорити з дитиною – це про інтимні подробиці вашого особистого життя.
Спілкування з іншими дорослими
-
Надайте дитині можливість іноді проводити час разом з іншими дорослими: родичами, учителями, сусідами. Вони можуть позитивно вплинути на дитину.
-
Іноді проводьте відпустку разом з іншими сім’ями. Тоді ваша дитина отримає досвід спілкування з іншими дорослими і їхніми дітьми.
-
У багатьох школах є психологи, а в дитячих центрах – консультанти. Навчіть дитину в разі потреби звертатися по допомогу до професіоналів.
-
Запрошуйте друзів і знайомих у гості разом із дітьми. Не відсилайте своїх дітей в іншу кімнату, якщо гості прийшли без дітей. Приділіть дітям увагу, пограйтеся з ними.
-
Нехай діти беруть участь у ваших розмовах із гостями.
-
Заохочуйте дзвінки вашої дитини дорослим, яким вона довіряє, коли їй потрібна порада. Не перешкоджайте зверненню вашої дитини за порадою до інших дорослих.
-
Якщо у вашої дитини є захоплення, наприклад: музика, велосипед, баскетбол, колекціонування, – надайте їй можливість спілкування з вашим знайомим, у якого таке саме хобі.
-
Нехай діти беруть участь у спільній роботі з дорослими.
Участь батьків у житті школи
-
Поговоріть із кожним з учителів вашої дитини хоча б раз на рік.
-
Регулярно запитуйте дитину про те, що вона вивчає в школі. Запропонуйте допомогу у виконанні домашніх завдань. Наприклад, допоможіть написати план твору, допоможіть порадою, запропонуйте щось своє, разом сходіть у бібліотеку. Але писати за дитину твір не слід.
-
Якщо в школі батьківські збори, обов’язково сходіть.
-
Беріть участь у роботі батьківського комітету. Допомагайте школі.
-
Якщо вам щось у школі не подобається, поговоріть з учителями, адміністрацією. Якщо ви не можете запропонувати нічого конструктивного для поліпшення ситуації, зверніться за порадою і за ідеями до інших батьків.
Сприятливий шкільний клімат
-
Запитуйте дитину про проблеми і побоювання, по
в’язані зі школою. Вона б’ється? Її кривдять? У
коридорах, їдальні, туалетах вона себе почуває в безпеці? -
Якщо в школі з якихось причин є небезпека для дитини, негайно телефонуйте або пишіть безпосередньо директору. Вимагайте письмової відповіді на ваші питання.
-
Чим більше ви проводите часу в школі, тим більше ви знаєте, що там відбувається. Ознайомтеся з правилами внутрішнього розпорядку школи й відслідковуйте, чи не порушуються права школярів.
Правила для батьків
-
Домовтеся між собою, якої поведінки ви очікуєте від дитини. Виховуючи дитину, батькам слід дотримувати єдиних поглядів і не суперечити один одному.
-
Час від часу переглядайте ваші вимоги до дитини. Вони розумні? Чесні? Чи достатньо ви поважаєте права дитини? Якщо у вас виникли якісь сумніви, прочитайте літературу про виховання.
-
Поговоріть із дитиною про ваші вимоги до її поведінки. Поясніть, чому вони важливі. Використовуйте зрозумілу дитині мову.
-
Запитайте думку дитини про ваші вимоги до її поведінки. Часто виявляється, що ваші вимоги й погляди дитини збігаються.
-
Регулярно переглядайте сімейні правила для підлітків, вони повинні відповідати їхньому віку й рівню зрілості.
-
Коли ви не впевнені в тому, що слід робити, поговоріть з іншими батьками, із представниками церкви, зі шкільним психологом або досвідченими вчителями. Вони можуть дати вам слушну пораду.
-
Заздалегідь домовтеся про покарання, якщо дитина порушить сімейні правила. Будьте готові до того, щоб стримати слово.
-
Вислухайте думку дитини про покарання. Коли до дітей ставляться шанобливо й серйозно, вони можуть запропонувати цікаві ідеї.
-
Будьте сталими. Повторюйте правила й заохочуйте їхнє виконання. З іншого боку, будьте готові до можливого перегляду ваших вимог і покарань, коли діти стають дорослішими або обставини життя родини змінюються. Абсолютно необхідно змінювати деякі
правила в міру зростання і дорослішання дитини. -
Розглядайте дисципліну як спосіб навчання дитини, а не як форму покарання. Пам’ятайте, що найкраща дисципліна виростає на ґрунті взаємної поваги й близьких взаємин, а не на проявах влади або авторитаризму.
-
Не можна висувати дисциплінарні вимоги до дитини, виявляючи при цьому злість або жорстокість. Якщо ви відчули своє безсилля, злість, зверніться за професійною допомогою.
-
Якщо, незважаючи ні на що, дитина продовжує порушувати встановлені вами правила, припиніть її карати й з’ясуйте, у чому причини такої поведінки. Може виявитися, що причини лежать у площині емоційних чи психологічних проблем дитини або пов’язані з захворюванням.
Контроль із боку батьків
. • Будьте в курсі того, хто із членів родини куди і коли йде, що робить. Це допомагає правильно будувати спілкування.
-
Коли ви кудись ідете, скажіть дітям, куди і коли повернетесь. Залишіть телефон, за яким вас можна знайти. Це гарний приклад відповідальної поведінки, яку ваша дитина буде наслідувати в майбутньому.
-
Коли діти самі вдома, телефонуйте їм і питайте, як їхні справи.
-
Коли ваша дитина зібралася кудись іти, запитайте, куди вона йде, з ким, що вона збирається робити й коли вона повернеться. Зробіть відповіді на всі ці запитання звичкою для дитини.
-
Коли ваша дитина йде на свято або день народження, переконайтеся в тому, що в домі будуть дорослі. Проведіть дитину в гості й познайомтеся з батьками друга, якщо ви з ними не знайомі.
-
Довідайтеся, хто батьки друзів вашої дитини. Домовтеся з ними, що діти не залишаться без догляду у вашому або їхньому домі.
-
Зробіть усе, щоб ваш дім був приємним місцем для друзів вашої дитини.